Skanowanie laserowe 3D pieców do wypalania ceramiki w Malhowicach

Za pomocą skanowania laserowego udokumentowaliśmy jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych w Polsce. 6 glinianych pieców do wypału ceramiki, datowane na okres około IV-V w n.e. położone na granicy z Ukrainą. Osada w Malhowicach jest w tej chwili największym stanowiskiem w skali całego kraju. Skaning 3D jako jedyna metoda pozwoliła Klientowi skutecznie zachować informację o tym wspaniałym znalezisku i poddać znalezione obiekty m.in. amfory pochodzące z terenu cesarstwa rzymskiego dalszym analizom. Zlalezisko ulokowane było na obszarze powierzchni 12000 m2.  

To wyjątkowe i cenne znalezisko nie było możliwe do inwentaryzacji i digitalizacji w tak krótkim czasie żadną z klasycznych metod pomiarowych aby udokumentować je i zachować przed zniszczeniem.
✔ Zrealizowano skanowanie laserowe obiektów w postaci kolorowej chmury punktów
✔ Wykonano modele mesh obiektów - OBJ 
✔ Cyfrową platformę pomiarową dla Klienta
✔ Cyfrowe zdjęcia 360 - kamerą  RICOH THETA
Praca z chmurą punktów pozwala także na dokładne sprawdzenie dowolnej geometrii obiektu np. utworzenie profilu wysokościowego, pomiar dowolnej odległości czy kąta.

Zobacz jak wygląda skanowanie laserowe w archeologii.

Czym jest proces skanowania laserowego?

 Największym atutem skanowania laserowego 3D przy pracach archeologicznych jest zdecydowana prędkość pozyskiwania danych z rzeczywistości oraz niezwykła precyzja pomiaru. Głównym atutem digitalizacji fotograficznej 2/3D jest cyfrowe uchwycenie autentycznego wyglądu materiału pozyskanego z wykopalisk. Zastosowanie skanera laserowego 3D w archeologii pozwala w znacznym stopniu ograniczyć czas potrzebny do sporządzenia dokumentacji stanowiska archeologicznego. Kluczowym elementem znaczenia czasu w pozyskiwaniu materiału do dalszych badań jest fakt, iż niejednokrotnie wykopaliska archeologiczne odbywają się trudnych warunkach terenowych lub też w trakcie innych prac inwestycyjnych (np. budowa dróg). Ponadto czas, wysiłek i zaangażowanie ludzi sporządzających dokumentację można wykorzystać na badania i interpretację wykopalisk. Sporządzanie dokumentacji w sposób tradycyjny może rodzić wiele błędów. Wykonanie dokumentacji w sposób precyzyjny można powierzyć urządzeniom, które doskonale nadają się do zbierania danych, a archeolog będzie mógł skupić się na interpretacji zebranego materiału
Materiał pozyskany w wyniku skanowania laserowego 3D można wykorzystać do:
  - zobrazowania w postaci modelu przestrzennego,
  - wymiarowania skomplikowanych elementów i detali,
  - szczegółowych analiz,
  - wykonania warstw interpretacyjnych,
  - ekspozycji w postaci modelu 3D,
  - dokumentacji ortofotograficznej,
  - komputerowych rekonstrukcji,
  - wizualizacji, animacji i filmów.
Rys. 6 Model 3D obiektu wraz z analizą nasłonecznienia