Czym jest model BIM?

Budownictwo to sektor, który musi sprostać stale rosnącym wymaganiom rynku. Postęp w tej branży możliwy jest między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz programów komputerowych. Model BIM to koncepcja, która całkowicie zmieniła podejście do projektowania i realizacji inwestycji. Umożliwia ciągły dostęp do aktualnych informacji o projekcie i wszystkich kosztach. Przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się więcej na ten temat.!

Modelowanie informacji

Skrót BIM, czyli Building Information Modeling, oznacza modelowanie informacji o budynku. Definicja ta odnosi się do zaawansowanych programów komputerowych wspomagających proces projektowania. Model BIM to idealne narzędzie nie tylko do wdrażania nowych realizacji. Doskonale sprawdzi się również przy rozbudowach i remontach już istniejących obiektów. Pozwala na optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów, redukcję kosztów, a także lepszy przepływ informacji na temat projektu. 

Jak to działa?

W dużym skrócie model BIM polega na wstawianiu do specjalnych programów wcześniej zdefiniowanych trójwymiarowych obiektów, np. ściany, stropu, dachu czy okna przy jednoczesnym nadawaniu im właściwych parametrów. W czasie projektowania wszystkie właściwości elementów konstrukcji można dowolnie zmieniać lub dodawać nowe. Zostaje to automatycznie zapamiętanie przez system, który nada modelowi zmodyfikowane atrybuty.

Każdy projekt BIM przedstawia wszystkie parametry rzeczywistego budynku. Ponadto na podstawie generowanych raportów przeprowadzisz analizę obiektu, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie powstałych błędów. Masz zatem pełną kontrolę nad pracami budowlanymi, co pozwala w szczególności zredukować koszty i skrócić czas realizowania inwestycji.

Praktyczne wykorzystanie BIM

Technologia BIM ma szerokie zastosowanie i sprawdza się w wielu branżach, zwiększając efektywność działań i optymalizując wydatki. Pozyskane dzięki niej informacje mogą służyć do:

  • wspomagania procesu modelowania,
  • oszacowania opłacalności inwestycji, zanim ona powstanie,
  • wprowadzania zmian w projekcie budowlanym,
  • analiz związanych z ergonomią przyjętych rozwiązań,
  • obliczeń dotyczących nasłonecznienia, świadectw energetycznych budynku,
  • efektywnego zarządzania powierzchniami komercyjnymi.

Nowoczesne modele BIM to doskonałe narzędzia dla projektantów, wykonawców, inwestorów oraz zarządców nieruchomości. Zastosowanie programu przedstawiającego trójwymiarowe obiekty jest łatwiejsze i bezpieczniejsze niż tradycyjne rozwiązania, w tym projekty papierowe.

Ile można zyskać?

Wyniki badań przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów potwierdzają skuteczność modelu BIM. Jak wynika z raportów, wiele materiałów, bo blisko 37% jest marnotrawionych podczas wykonywania inwestycji. Ponadto 30% realizacji przekracza zakładany budżet. Kierownicy budów oraz menedżerowie firm są zgodni, że tradycyjna dokumentacja jest niewystarczająca do efektywnego zarządzania procesem budowlanym. Dlatego niezbędne jest wdrożenie modelu BIM, który idealnie wypełnia tę lukę. Pozwala na realizację większej liczby i lepszej jakości projektów w krótszym czasie. Ma on mnóstwo zalet, które przekładają się na realne oszczędności finansowe. Inwestycja w nowoczesne systemy wspomagające procesy jest bardzo opłacalna i szybko się zwraca.

Wybierz odpowiedniego partnera

Do wdrożenia modelu BIM będziesz potrzebował firmy, która specjalizuje się w tego typu projektach. Postaw na zaufanego partnera, który ma duże doświadczenie w branży. Zwróć również uwagę na zakres świadczonych usług oraz kompetencje specjalistów.

Model BIM w Twojej organizacji

Szukasz sprawdzonej firmy, która zajmie się całością spraw związanych z procesem adaptacji modelu BIM w Twojej organizacji? Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń oraz wdrażaniu systemów informatycznych. Dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę, czego wymagają i oczekują klienci. O renomie Bimtelligent s.c. świadczą również wysokie kompetencje zawodowe, poparte wykształceniem. Skontaktuj się z nami i zacznij oszczędzać!

Czytany 9254 razy