Inwentaryzacja budowlana – co to jest?

Jest ona potrzebna, kiedy właściciel planuje np. prace remontowe, przebudowę czy dobudowę segmentu do istniejącego budynku, a także, gdy nie dysponuje planami, które zostały stworzone przy realizowaniu pierwotnej inwestycji, a są one konieczne np. do przeprowadzenia jej wyceny. Inwentaryzacja budowlana to dokument, który umożliwi uzyskanie zgody na podjęcie działań, pozwoli wykonać wstępne obliczenia i przygotować plan. Bez niego wiele prac nie doszłoby do skutku. Czym dokładnie jest? Kiedy należy go sporządzić i kto może do tego przystąpić? Sprawdź!

Czym jest inwentaryzacja budowlana?

Wiele osób posiadających nieruchomości boryka się z problemem braku ich dokumentacji technicznej. Najczęściej taka sytuacja spotykana jest w przypadku budynków starych, które powstały lata temu. Jest to dość kłopotliwe, bo bez nich niemożliwe jest wykonanie jakichkolwiek działań inwestorskich jak np. remont kamienicy czy jej przebudowa.

Co robić w takiej sytuacji? Czy oznacza to całkowity brak szansy na zrealizowanie swoich zamierzeń architektonicznych? Na szczęście nie. Wtedy pomocne okazuje się przygotowanie właśnie inwentaryzacji budowlanej, na podstawie której możliwe jest zaplanowanie dalszych posunięć rozwijających obiekt.

Nie trudno się domyślić, że jest to rodzaj pisma, które mogą opracować wyłącznie fachowcy z odpowiednimi kwalifikacjami, a jego wymaganą zawartość ściśle kodyfikuje prawo. Inwentaryzacja budowlana to dokumentacja techniczna, której zadaniem jest oddanie realnego wyglądu oraz stanu konkretnego obiektu. Projekt techniczny ma dokładnie przedstawić stojącą nieruchomość, dać o niej realne wyobrażenie i dostarczyć danych niezbędnych do wykonania innych planów (np. rozbudowy).

Ważność opracowanego dokumentu jest bezterminowa. Upływa ona dopiero w momencie, kiedy w budynku zostaną wprowadzone pewne modyfikacje wpływające na zmianę jego stanu faktycznego.

Czym różni się projekt domu od jego inwentaryzacji?

Choć są one podobne, w istocie to dwa różne dokumenty. O projektach nieruchomości mówi się, kiedy stanowią wizję architekta, pokazują, jak będzie wyglądał budynek po jego postawieniu. Zawierają szczegółowe informacje i wyliczenia umożliwiające jego zbudowanie oraz bezpieczne użytkowanie. Spotkał się z nimi każdy, kto zdecydował się np. na zbudowanie własnego domu. To dzięki nim inwestor może zorientować się, jaką przestrzeń będzie miał do dyspozycji.

W przypadku inwentaryzacji budowlanej jest inaczej. Dotyczy ona nie przyszłego, a już stojącego obiektu. Jest to zasadnicza różnica między tymi dwoma typami dokumentacji technicznej.

Kiedy jest potrzebna inwentaryzacja budowlana?

Konieczność wykonania tego rodzaju dokumentu pojawia się przy różnych sytuacjach. Najczęściej inwentaryzacja budowlana potrzebna jest osobom, które chcą mieć potwierdzenie na piśmie, jak wygląda nieruchomość, jaką dysponują, a nie mają oryginalnych projektów sporządzonych podczas budowy, bo np. zaginęły lub zostały zniszczone.

Jej opracowanie jest niezbędne przy zamiarze przeprowadzenia znaczących prac remontowych związanych z ingerencją w konstrukcję nieruchomości. Obowiązkowo należy ją przygotować, kiedy planowane są:

  • nadbudowa i rozbudowa,
  • wykonanie nowych instalacji lub modernizacja aktualnych,
  • wymiana dachu,
  • aranżacja wnętrz uwzględniającą np. zburzenie ścian,
  • rozbiórka obiektu.

Stworzenie projektu oddającego aktualny obraz budynku umożliwia również dokonanie oceny stanu technicznego nieruchomości, a także wyliczenia przestrzeni użytkowej, co jest niezbędne przy chęci sprzedaży czy wynajmu. Bardzo często takiego dokumentu żądają klienci potencjalnie zainteresowani zakupem obiektu. O inwentaryzację muszą postarać się także osoby, które chcą zalegalizować tzw. samowolę budowlaną. Jest to dodatkowo przydatne pismo w przypadku chęci dokładnego rozliczenia wykonawców.

Co powinno znajdować się w inwentaryzacji budowlanej?

Warto wiedzieć, że zakres dokumentacji może być różny. Wszystko zależne jest od konkretnych potrzeb zleceniodawcy, czyli powodu, dla którego musi on przygotować projekt. Specjaliści opracowują plany całościowe oraz częściowe. Mogą one mieć formę:

  • elektroniczną,
  • papierową.

W przypadku pierwszego wariantu najczęściej są to pliki w formatach .pdf oraz .dwg nagrane na płycie. Osoby zamawiające tradycyjną wersję, otrzymują skalowane wydruki.

Najważniejszą częścią jest opis techniczny, wskazujący dokładną lokalizację, w jakiej znajduje się budynek, materiały, z których został wzniesiony oraz przedstawia poszczególne parametry. Kolejnymi aspektami, które powinna uwzględniać inwentaryzacja budowlana, są: rzuty kondygnacji i dachu, przekroje wraz z informacjami o wysokości oraz posadzkach, zobrazowanie elewacji, schematy pomieszczeń. Niezwykle istotne jest, by dołączyć zdjęcia. Często dodaje się także rysunki.

Inwentaryzacja budowlana – kto może ją wykonać?

Wykształcenie i pozwolenia fachowców to nie wszystko. Przy szukaniu specjalistów, którzy przygotują inwentaryzację budowlaną, warto kierować się również oceną dotychczasowego doświadczenia. Przy tym procesie ważna jest dobrze rozwinięta wyobraźnia przestrzenna, dlatego zalecaną praktyką jest współpraca z ekipą, która ma na swoim koncie wiele realizacji.

Obecnie najbardziej praktyczne są elektroniczne projekty 3D. Z tego powodu najkorzystniej jest wynająć firmę, w której stosuje się nowoczesne aplikacje umożliwiające zapis w formie wizualizacji trójwymiarowych.

Bimtelligent – postaw na pomoc renomowanych projektantów

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu dokumentu dokładnego, bezbłędnego i przygotowanego w czytelnej formie, postaw na współpracę z firmą Bimtelligent. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z działem obsługi, którego przedstawiciele odpowiedzą na wszystkie pytania i rozwieją wątpliwości. Korzystamy z najnowszych oprogramowań, umożliwiających uzyskanie szczegółowej inwentaryzacji budowlanej, którą możemy dostarczyć w czytelnej formie modelu mapowania 3D.

Bimtelligent – postaw na pomoc renomowanych projektantów

 

Czytany 3178 razy