Czy wykonanie projektu zawsze musi być „na wczoraj”?

No właśnie, czasem tak bywa, że nie mamy wyboru, bo się zobowiązaliśmy, podpisaliśmy umowę, obiecaliśmy. Mówiąc wprost daliśmy słowo Partnerowi, którego dotrzymanie jest cenniejsze niż wszystko inne, ale w ferworze obowiązków zdarza się podjąć temat w ostatniej chwili. Zdajemy sobie wtedy sprawę, że czasu może być za mało, żeby zrobić to na odpowiednim poziomie lub wogóle. Co wtedy?W sytuacji braku zasobów zawsze z odpowiedzią przychodzi technologia, „know how” oraz znajomość nowatorskich metod prowadzenia prac w terenie, których zastosowanie w okresie presji czasowej jest naszym wybawieniem.

Z pozoru zadanie proste polegające na inwentaryzacji architektoniczno budowlanej prawie 5000m2 mieszkań pod wydzielenie odrębności lokali. Ktoś kto inwentaryzował klasycznie tak duże powierzchnie z pewnością wie, że pomiar może ciągnąć się nawet tygodniami. Prace monterskie, poprawki ekip budowlanych, ogólne sprzątanie nie pomaga w dostępie do przestrzeni mierzonych mieszkań, schowków, garażu czy komórek lokatorskich. Nie wspominam nawet o przypadkowym błędnym pomiarze jednej miary, co może skutkować ponownymi odwiedzinami budowy i straconym dniu na podróż. Mobilne skanowanie budynków znacząco ułatwia pracę.

Osiedle mieszkaniowe już na ukończeniu

 img 1357 768x1024

Wcześnie rano z przygotowanym sprzętem pomiarowym, rozpoczeliśmy lokalną inspekcje pomieszczeń, rozplanowalismy pomiar oraz harmonogram prac, następnie rozpoczęlismy zbieranie danych, 5000m2 powierzchni mieszkaniowej, w tym sporo pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych, duży garaż podziemny i wszechogarniający hałas pracujących ekip budowlanych, realizujących ostatnie juz poprawki gotowych mieszkań.

Komórka lokatorska za komórką, mieszkanie za mieszkaniem i tak po kilku godzinach cztery budynki mieszkalne wraz ze wspólnym garażem podziemnym zostały zinwentaryzowane w pełni cyfrowo!
Jeszcze na budowie przeprowadziliśmy postprocessing danych i zweryfikowaliśmy miary kontrolne w oprogramowaniu do zarządzania chmurą Gexcel Reconstructor aby sprawdzić geometrię obiektów na chmurze punktów :

 chmura      garaz

Sprawny pomiar i weryfikacja wymiarów to dopiero połowa sukcesu tego zadania, które dokończyliśmy już w biurze tego samego dnia. Dla kogoś sprawnie poruszającego się w Autodesk Revit opracowanie dokumentacji inwentaryzacyjnej z tak wyglądających skanów oraz modelu BIM to już sama przyjemność:

mieszkanie chmura

mieszkanie powierzchnia

Zdecydowanie najbardziej przyjemnym momentem jest utworzenie z modelu automatycznego zestawienia powierzchni pomieszczeń, co w przypadku metody klasycznej nie było możliwe w tak krótkim czasie.
Wyszły nam małe nadgodziny, ale projekt zakończony 100% sukcesem, z czego jesteśmy dumni.

Zestawienie

Czy musimy zatem nadwyrężać zaufanie naszych kooperantów? ryzykować utratę przyszłych zleceń przeciągającym się czasem pomiaru? 
Absolutnie nie, czas zaoszczędzony na przesiadywaniu z tasmą na budowie i mierzeniu każdej ściany, możemy wykorzystać na to na czym się znamy najlepiej – projektowaniu.Czekamy na kolejne wymagające zadania, bo rekordy trzeba pobijać. Jeżeli chcecie mieć w tym udział i zapisać się tak pozytywnie w historii Bimtelligent zapraszamy do .

Czytany 2336 razy