Skanowanie mobilne – jak ułatwia nam pracę?

Skanowanie mobilne Skanowanie mobilne

Inwentaryzacje budynków,czy opracowanie modeli przebiegu instalacji HVAC lub linii technologicznych – to tylko przykłady zadań, jakimi na co dzień zajmują się inżynierowie i architekci. Zrealizowanie ich zawsze wiąże się z przeprowadzeniem szeregu precyzyjnych pomiarów. Im większa skala projektu, tym bardziej uciążliwa i pracochłonna jest to praca. Jednak czy wiesz, że istnieje sposób na to, aby ją sobie ułatwić? Rozwiązaniem jest mobilne skanowanie laserowe. Sprawdź, jak działają skanery 3D i dlaczego warto z nich korzystać!

Laserowe skanowanie 3D – na czym polega?

Zanim przejdziemy do zalet, jakim cechuje się mobilne skanowanie 3D, warto opisać sam skaner laserowy. To urządzenie wyposażone w specjalny laser służące do analizowania konkretnego obiektu, np. pomieszczenia w budynku. Emituje wiązkę świetlną, która odbijając się od powierzchni, umożliwia pomiar punktowy. W ten sposób tworzona jest chmura z milionów punktów, w której każdy z nich ma dokładnie określone położenie w trójwymiarowym układzie współrzędnych. Zebrane w ten sposób dane zawierają m.in. takie informacje o analizowanym obiekcie, jak:

 • kształt,
 • geometria,
 • kolor,
 • cechy specyficzne, w tym nawet związane np. z ubytkami w ścianach.

Skanowanie mobilne – dlaczego ułatwia pracę?

Nowoczesny sprzęt do mobilnego skanowania laserowego jest bardzo chętnie wykorzystywany m.in. przy realizacji inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej różnych obiektów. W przypadku zastosowania tradycyjnej metody zadanie to wymaga przeprowadzenia precyzyjnych czynności pomiarowych. Im rozleglejszy obiekt budowlany, tym więcej czasu to zajmuje, co nierzadko skutkuje opóźnieniami np. w pracach remontowych czy wykończeniowych.

Pomiary 3D wykonywane z użyciem skanera laserowego ułatwiają, a do tego znacząco przyspieszają realizację tego zadania. Do najważniejszych korzyści z użytkowania tej technologii należy zaliczyć:

 • eliminację ryzyka pojawienia się błędów pomiarowych, które zmuszają do powtarzania pracy,
 • szybkie skanowanie i wymiarowanie nawet bardzo dużej liczby instalacji oraz pomieszczeń, w tym o skomplikowanych kształtach,
 • uwolnienie się od czynników dezorganizujących pracę i utrudniających wykonywanie pomiarów - konieczność wykorzystania rusztowań, podestów przy pomiarze niedostępnych miejsc w klasycznym pomiarze „z natury”.

Dzięki skanerom laserowym łatwiejsze jest również przetwarzanie danych!

Samo wykonanie skomplikowanych pomiarów to dopiero połowa sukcesu, gdyż zebrane dane trzeba przetworzyć. Okazuje się, że i w tym przypadku z pomocą przychodzi mobilne skanowanie laserowe, którym zajmuje się nasza firma Bimtelligent. Dysponujemy specjalistycznym oprogramowaniem, z którego użyciem możemy zająć się postprocessingiem danych.

Z wielomilionowej chmury punktów, wygenerowanej po użyciu skanera 3D, powstaje trójwymiarowy model obiektu. Cechuje się on wysoką rozdzielczością i idealnym odwzorowaniem nawet najdrobniejszych szczegółów. Z wykorzystaniem specjalnego programu możemy ekspresowo wykonać m.in. takie zadania, jak:

 • kontrolna weryfikacja pomiarów,
 • opracowanie dokumentacji CAD, np. inwentaryzacji architektoniczno budowlanej, na podstawie skanów obiektów,
 • przygotowanie podkładów do projektów konserwatorskich czy renowacji zabytków

Gdzie można wykorzystać laserowe skanery 3D?

Dynamiczny rozwój technologii mobilnego skanowania 3D sprawił, że dziś znajduje ona ogromne zastosowanie m.in. w szeroko pojętej branży budowlanej oraz przemysłowej. Skanery laserowe doskonale nadają się np. do:

 • digitalizacji zabytków,
 • pomiarów obiektów inżynierskich, w tym instalacji HVAC, infrastruktury drogowej oraz kolejowej,
 • modelowania konstrukcji,
 • mierzenia powierzchni deweloperskich w celach ustalania samodzielności lokali,
 • tworzenia modeli MEP przebiegu instalacji w budynku.

Zleć specjalistom przeprowadzenie mobilnego skanowania laserowego!

Jak widzisz, wykorzystanie skanerów 3D znacząco przyspiesza m.in. prace architektoniczne i inżynierskie, przyczyniając się do oszczędności czasu oraz pieniędzy. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości tych urządzeń, najlepiej zdaj się na wsparcie specjalistów. Firma Bimtelligent oferuje profesjonalne, mobilne skanowanie laserowe. Wykonamy precyzyjne pomiary w każdych warunkach, niezależnie od skali projektu – zgłoś się do nas już dziś!

Czytany 2367 razy