Jak skaning laserowy oraz inwentaryzacje 3D mogą zwiększyć rentowność

Czy skaning laserowy oraz inwentaryzacja BIM jest mi naprawdę potrzebna?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zinwentaryzowaliśmy sporo obiektów budowlanych oraz przemysłowych.  Wielokrotnie podczas tych pierwszych rozmów z klientami słyszeliśmy, że skanowanie oraz digitalizacja obiektów celem utworzenia dokumentacji 2D jest niepotrzebne, drogie oraz na pewno za skomplikowane. Co więcej, Klienci, którzy przełamali swe obawy oraz rozpoczęli współpracę, nie za bardzo wyobrażają sobie już powrót do wycieczek z dalmierzem w ręku!

7

 

Co tanie to drogie?

Raczej wysyłam na obiekt na dwa tygodnie trzech pracowników z dalmierzami, zrobimy to sami!”

Czy oby na pewno korzystanie z własnych zasobów projektantów jest tańszym rozwiązaniem? Nie zawsze. Koszty pracy są co raz większe, koszty delegacji, paliwa rosną, dodatkowo pomiar klasyczny nierzadko dalmierzem ręcznym, może wiązać się z dodatkowymi wyjazdami celem domiaru detali, które okazują się niezbędne.

Mało kiedy Klient zwraca uwagę, że projektanci wysyłani na inwentaryzację mogliby w tym czasie realizować zupełne inne tematy projektowe, które szybciej w pracowni zakończymy oraz otrzymamy wynagrodzenie. Warto pamiętać, że to dopiero pierwsza część inwentaryzacji, po pracach polowych czas na wykonanie dokumentacji rysunkowej!

Faktycznie, tanio nam w biurze nie wyjdzie! – słyszę, musimy się zastanowić, jaka cena?

 

Skaning? Proszę podać cennik

Wycena usługi inwentaryzacji jest zawsze związana z indywidualnymi potrzebami Klienta, rodzajem obiektu, szczegółowością opracowania oraz czasem. Zdecydowanie zbadanie potrzeb zadania, określenie standardów opracowania dokumentacji projektowej wpływa na wartość usługi oraz czas jej wykonania.

Nie jest tajemnicą, że pomiar nawet dużego obiektu budowlanego możliwy jest w krótkim czasie, jednakże istotą skaningu jest pomiar w głównej mierze elementów konstrukcyjnych, geometrii obiektu, niezbędnych w dokumentacji. Inaczej mówiąc trzeba dobrze wiedzieć na co patrzeć i co skanować, aby dobrze przedstawić w dokumentacji 3D i 2D.

Uważamy, że podawanie ceny usługi od m2 powierzchni obiektu, bez poznania potrzeb Klienta, celu inwentaryzowania oraz specyfiki obiektu jest nieprofesjonalne. Czasem wystarczy archiwalna dokumentacja, parę zdjęć, film wideo do weryfikacji czasu pomiaru oraz zaprezentowania precyzyjnej oferty handlowej.

 

Jak Wy to robicie?

W zależności od rodzaju obiektu, jego specyfiki dobieramy rozwiązania pomiarowe. Jesteśmy w stanie pomierzyć bardzo duże powierzchnie np. hal przemysłowych z dokładnością kilku cm, ale także korzystamy ze skanerów laserowych, których precyzja pozwala na pomiar rzędu kilku mm.

Nie pobijamy rekordów, nie mierzymy na czas, efektywność w pomiarach jest zawsze pochodną dobrego przygotowania, rozeznania geometrii obiektu oraz zidentyfikowania elementów konstrukcyjnych.

1

 

Pomiar obiektu metodą skaningu 3D dostarcza nam danych w postaci chmury punktów. Poszczególne pojedyncze stanowiska - skany, łączymy znanymi nam metodami w projekt 3D, kompletnie obrazujący nam budynek, poszczególne kondygnacje, dach, elewacje. Chmura punktów jak każdy pomiar terenowy wymaga weryfikacji pod kątem zgodności geometrycznej, sprawdzenia poprawności złożenia milionów punktów w jednorodny projekt. Nie jest możliwe aby zeskanować wszystko, dlatego niezwykle ważnym jest aby zeskanować to co nam potrzebne!

 

2

 

 

Chmura punktów jest etapem początkowym tworzenia dokumentacji. Standardem naszej pracy jest modelowanie w środowisku 3D w wybranym przez Klienta zakresie wymaganej szczegółowości opracowania. Jesteśmy w stanie przygotować model 3D z większym oraz mniejszym detalem. Często skaning laserowy jest jedynym technicznie możliwym narzędziem inwentaryzacji bogato zdobionej elewacji obiektów zabytkowych. Ze względu na fakt, że skaner laserowy mierzy nawet milion punktów na sekundę, wiernie odzwzorowujemy zakrzywione powierzchnie, niedoskonałości, krzywiznę ścian, teksturę budynku, a nawet teren przy obiekcie.

 

3 1

 

 

 

Wykonany model jest digitalizacją zmierzonego obiektu oraz pewnym spójnym geometrycznym odzwierciedleniem fizycznie istniejącego budynku. Model zgodnie z ustaloną szczegółowością detali może zostać wykonany w środowisku Autodesk Revit, Graphisoft Archicad. Klienci już pracujący w środowiku BIM wykorzystują model do dalszych prac projektowych co jest sporym zyskiem w czasie. 

Dla nas model czyli tzw "cyfrowy bliźniak"  jest  potwierdzeniem dobrze wykonanego pomiaru w terenie oraz wiernego zdigitalizowania obiektu. Dokumentacja 2D w standardzie firmy Bimtelligent jest realizowana z przygotowanego wcześniej modelu, nie zaś z obrysowywania przekojów chmur punktów. Stąd wykonaną dokumentację 2D w postaci rzutów kondygnacji, czy przekrojów poprzecznych, traktujemy jako pochodną modelu BIM zeskanowanego obiektu.

 

4 1

 

5

 

To się opłaca tylko przy dużych obiektach zabytkowych!

Większośc Klientów z góry uważa usługę za drogą i mało przystępną do ich budżetów. Jako Bimtelligent realizujemy duże projekty, ale często realizując pomiary terenowe w całej Polsce i za  jej granicami, możemy także zmierzyć mniejszy obiekt, co nie będzie związane z dodatkowymi kosztami dojazdu. Okazuje się, że coś co dla projektanta może stanowić duży problem czasowy i pomiarowy, dla nas nie musi byc dużym obciążeniem w przygotowaniu dokumentacji. Spora grupa stałych odbiorców naszych usług myślała podobnie do czasu pierwszej współpracy.

 

6

 

 

 Jak rozpocząć współpracę?

Zdajemy sobie sprawę, że każdy ma swoje potrzeby oraz wypracowane standardy projektowe. Naszym celem nie jest rewolucjonizowanie pracy naszych Klientów, lecz zwiększanie ich rentowności poprzez dostarczanie dobrej jakości podkładów projektowych w racjonalnym budżecie i czasie. 

Jeżeli:

  • planujesz trudny geometrycznie obiekt do modernizacji, może zabytkowy?
  • masz obawy przed zleceniem, które wymaga inwentaryzacji,
  • odczuwasz presję czasową w pracowni, za dużo pracujesz aby sobie pozwolić na pomiary samodzielnie,
  • czujesz, że możesz nie zdążyć z oddaniem projektu?

Skontaktuj się z nami, postaramy się pomóc. Zobacz także co już zrealizowaliśmy!

 

 

Czytany 1155 razy